بیدزدگی فرش چیست؟

بیدزدگی فرش


بیدزدگی فرش چیست؟

بید یک نوع حشره بسیار ریز می باشد که تخم ریزی می کند و در حال تکثیر می باشد. عمر این حشره سه هفته است و یکی از دلایل نگرانی بابت وجود این حشره این است که در طول یک هفته ۱۰۰ بید تولید می شود. این حشره اغلب در بین تار و پود و بافت فرش های دستباف به چشم می خورد. پروتئینی که در پشم و الیاف موجود در فرش های دستباف است به عنوان تغذیه مورد استفاده آن بید ها قرار می گیرد اگر این بیدها همچنان در بافت فرش وجود داشته باشند به مرور زمان تمامی فرش را در بر می گیرند و چنانچه هیچ راهی برای بیدزدگی فرش ها وجود نداشت می توان از یک قالیشویی خوب و مطمئن کمک گرفت که از این طریق بتوان ترمیم و بازسازی فرش را به خوبی انجام داد. همیشه اجازه دهید هوای تازه به خانه وارد شود و از این روست که کارشناسان بهداشت توصیه می کنند که هر ۶ ماه یکبار فرش را برعکس کنید تا هوای آزاد و تازه به آن برسد چنانچه به دلیل سنگینی توان این کار را ندارید باید به نوبت هر قسمت از فرش را تا بزنید تا هوا بخورد. یکی از موارد دیگر نظافت فرش است باید هر چند وقت یکبار زیر فرش را تمیز کنید و سنگ و سرامیک را ضدعفونی کنید اما هیچگونه رطوبتی نباید زیر فرش باقی بماند و زیر فرش باید کاملا خشک شود تا مانع از بیدزدگی فرش شود.

بیدزدگی فرش

بیدزدگی فرش

راه حل های بعد از بیدزدگی فرش:

فرش ها به طور متفاوت دچار بید زدگی می شوند و ممکن است این حشره ها دو طرف فرش را در بر بگیرند اما چنانچه شاهد این اتفاق شدید باید سریعا برای ترمیم آن اقدام کرد. بیدزدگی فرش و ترمیم آن کار ساده ای نیست بلکه به این منظور باید از خدمات قالیشویی معتبر و مطمئنی بهره گرفت. از این جهت باید سریع اقدام کنید که تعداد بیدها مدام در حال افزایش می باشد و آسیب فرش هم بیشتر می شود و گاهی نیز ممکن است بافت فرش بسیار سست شود و ظاهر زیبای آن از دست برود.

راه های جلوگیری از بیدزدگی فرش:

بعضی اوقات فرش های زیادی در انبار نگهداری می شود که گرما و تاریکی و رطوبت موجب می شود میکروب ها رشد کنند اما افرادی که این مسئله را می دانند به دنبال راه هایی می باشند اما این را در نظر بگیرید اگر یک تاجر فرش دستباف از این موضوع سهل انگاری کند ضررهای زیادی را متحمل می شوند. این افراد برای جلوگیری از بیدزدگی فرش باید لابلای هر یک از آن فرش ها قرص نفتالین قرار دهند و این قرص از چنان بویی برخوردار می باشد که حشرات را کامل از بین می برد. نکته مهم در این زمینه این است که از تماس مستقیم این قرص با پوست بدن خودداری شود چرا که مواد سمی موجود در آنها باعث بروز بیماری های پوستی، تنفسی، کلیه و روده می باشد بنابراین در این زمان باید حتما از دستکش استفاده کرد.

راه حل های بیدزدگی فرش

راه حل های بیدزدگی فرش

نکته قابل توجه این است که در بعضی از کشور ها به جای نفتالین مقداری کافور بر روی فرش می ریزند و این از بیدزدگی فرش جلوگیری می کند به ویژه برای فرش هایی که در انبار نگهداری می شوند. اما این روش ها برای فرش هایی کاربرد دارد که از آنها استفاده نمی شود و در فضای بسته و بدون هوا قرار دارند. در روزگاران گذشته برای جلوگیری از بیدزدگی فرش توتون و تنباکو را زیر فرش ها می ریختند اما نکته اینجاست که این روش محدودیت خاصی دارد و باعث تغییر رنگ فرش می شود.

مقالات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فوری